2014. március 26., szerda

A még Keletebb, az már Nyugat - 1. rész

Volt már valaki Hong Kongban? Esetleg ismerős? Ismertek valakit, aki konkrétan, csak és kizárólag Hong Konba utazott? Nálam is gyér a lista, pedig a mastercard adatai szerint, évente 8 millió látogató kerül az öböl közelébe és ugyebár magyar biztosan akad köztük...

Szóval meglehet, hogy édesdeden átmosta az ítélőképességem a ferdekábeles hidak sorozata (melyeket valami oknál fogva csodálok), de valahogy azt súgja az első benyomás, hogy nem véletlen a turisták növekvő száma, sokkal több a város egy felduzzasztott  kereskedelmi központnál!

Persze már rögtön az érkezés menedzseresen letaglózó, mintha csak hosszas marketingmunka eredeménye lenne: a gépből folyosóra tesszük a lábunk, skippelve az otthon már megszokott repülők közti sétálást, a folyosó pedig vonathoz vezet, ami elsuhan velünk a bevándorlásig és a csomagokig! Nem bízzák a véletlenre itt az elkallódást! Minden pontosan, szervezetten működik és számomra az első reptér, ahol nem monopolhelyzet uralkodik a vároba jutást illetően! A menü: 6-8 buszjárat,  egy vasúti vonal és az elmaradhatatlan bérkocsizás.


Egyetlen dolgot nem sikerült megértenem a terminálon töltött egy óra alatt: miért sajnálják azt a 3 nanogrammnyi tintát az útlevelemből, mely bizonyítaná a kiscsaládomnak, hogy valóban itt jártam és ehelyett miért csak egy amolyan bankfiókokban használatos sorszám méretű cetlit kaptam, amit szerintem annak rendje-módja szerint már el is kavartam valamerre??? a csinadrattába én azért belecsempésznék egy kis exluzív látogatói kártyát, közös fotózást egy pandával, vagy magával Jakie Chen-el....

A közepes szomorkodást hamar feledteti, hogy dobule deck szállít a városba, hol máshol, az út bal oldalán, így Laosz és Kambodzsa jobboldali (néha kétoldali) közlekedése után, most megint tudatosíthatom, hogy ideiglenesen, ez most a haladási irány.

Az első reggelen rögtön túl is alszom magam, így meglehetősen későn, 10 felé indulok felfedezni, de még ez az időpont is elég arra, hogy fázzak! :) na nem úgy cidrisen, csak módjával, de végre rendes, normális időjárástól és nem légkonditól! Minden egyes libabőrös percért hálás voltam a nap során, mert az utolsó napok 40 fokos Bangkokját már nehzen viseltem.
Szóval a kezdő csomag: 22 fok, cipő, zokni, sál-sapka, (na jó sapkám nincs is), applikáció tömegközlekedéshez és nagy mosoly szimpátiához.
Ez utóbbit hamar hasznosítom, mert 5 perc kirakatbámulás után, nem bírtam ki, hogy ne merészkedjek közelebb az ott árult termékekhez.




A bolt: nálunk talán fitotékának mondják, itt krikszkraksz
A portéka: Hókuszpók, javasasszonyok és a középkor összes boszorkánya által használt állati és/vagy növényi részegységek
Árfekvés: indonéz mértékkel, megfizethetetlen
Angoltudás: minimális

Emiatt nem vásárolok aranyárban lévő gyíkocskát és madárlábat, csak egy vámvizsgálaton is biztonságosan kimagyarázható gyöngyport, amit szerintük arckrémbe keverve meghozza a  második tinikort. (hogy ez a bőrön vagy az agyban jelentkezik, az nem derült ki a beszélgetésből)

A következő utam egy 7-11-be vezetett, szimpla mezei vízért, ahol végérvényesen realiáltam, hogy drága várossal állok szemben... Olvasók és hallgatók, én, az 1/16-d részben nápolyi, tényleg nem szeretem a vastag tésztás pizzát, de kérem becsüljük meg azokat a már kihűlt, de infra alatt újramelegített 200 Forintos csodákat, melyek elárasztották fővárosunkat, mert olyat vajmi kevés más helyen találni!
a hong kongi nagytesó


A vízzel és a napi költségvetésben engedélyezett kávéval karöltve sétálgatok a part felé és valahogy hamar barátságot kötök egy ott pecázó helyi nénivel. A kávéspohártól még időben megszabadulva mellé ülök és érdeklődöm a napi eredményeiről, miközben ki is derül, nem létezék közösen értett verbális kommunikáció. Azért maradok mellette kicsit, hátha megered az oxfordban végzett nyelve:)
Egy szál damil, egy horog és nagy lendület. De hal sehol. 
A Balis  pecás sikerélmények után magabiztosan kérdezem: esetleg... nem próbálhatnám meg én is? Hogyne!  Azzal a lendülettel fel is akasztom a horgot a sálamban, így a néniek először engem, hülye külföldit kell "megmentenie", de tüneményesen kinevet a bénaságomon, segít, aztán újabb lehetőséget biztosít a gyakorlásra. No, kisVuk tanult a hibájából, a második dobással már egészen messzire találok, de fogás semmi. Amikor a horgom már karnyújtásnyira volt a parttól, valami nagyon megakasztotta, így féltvén a néni napi betevőjét, rögtön vissza is adtam neki a "felszerelést", intézze ő, de halál nyugalommal közölte (szerintem), hogy ez csak a part menti kő és vagy növényzet. Kis mozgatás után kiakadt a horog, felhúzta és tudtomra adta, még mindig nincs vacsora.....:s na jó, akkor nem bohóckodom tovább, sok sikert kívánok és elsétálok.





Végigbandukolok a filmcsillag sétányon, majd mintegy 4-5 társadalmi szintet ugorva, a délutánt a Museum of Art-ban töltöm, tintaképekkel, kalligráfiával, kínai porcelánnal és modern városfotókkal.







Aztán további séta, öböl és az angolok által épített vasútállomásból megmaradt óratorony akad utamba, de utcai kajálda egy sem, melyre igazán csak most leszek figyelmes.
 Semmi sült rizses, sarkon gyümölcslevet áruló fogatlan bácsika, még egy fritőzös ember sincs a környéken... hiába, Indonézia elkényeztetett, ott nem kellett 3 percre sem előre tervezni, mert ahol megálltál, legyen az cipőkötés az utcán, motorozás közbeni nyújtózkodás, raftingolás közbeni pihenés,  eltévedés túrázás közben...stb az biztos, hogy kaját és benzint tudtál venni, ott és akkor. no itt nem! Viszont ahol enni adnak, ott ételmaradék, alapanyag hulladék, rossz szag és patkány is akad, itt ebből is komoly hiány van, mint ahogy cigicsikkből és eldobott zacskókból is. Ezek alapján, valahogy a britek jobb tanárnak tűnnek a hollandoknál. Vagy csak erőszakosabbnak, ugyanis ők jöttek, ópiumot vittek, teát-tejjel és egyéb badar szokásokat ragasztottak teljesn normális helyiekre, miközben egy teljesen új várost építettek és oda csoportosultak.




Azóta a koloniál épületek többségét elbontották a hong kongiak és helyükre 30-50 emeletes tornyokat húztak, de a brit szokásokat nem tudták ilyen hatékonyan kigyomlálni a kantoni kultúrából, így maradt a tisztaság, de az íztelen szalámi is... hiába, valamit valamiért.



folyt köv.